Huzurlu Bir Uyku Taze Bir Başlangıç..!

Huzurlu Bir Uyku Taze Bir Başlangıç..!

Her sabah yeni umutlarla, yeni bir güne başlıyoruz. Güne güzel başlamanın yolu da huzurlu bir uykudan geçiyor. Yatak odalarımızın dekorasyonu, güne verimli bir şekilde başlamaya ve geceleri de huzurlu bir şekilde uyumaya yardımcı olmalı. Yatak odanızı yeniden tasarlarken, seçeceğiniz renkler çok önemli.

Geçtiğimiz sene Pinterest’teki en sevilen renkleri incelediğimizde, ortaya çıkan sonuçlar da bizi şaşırtmamıştı. Pinterest’te en çok paylaşılan ve sevilen yatak odaları; beyaz, mavi ve yeşil tonlarındaydı.

Beyaz:

Saflık, masumiyet ve temizliği simgeler. Ferah bir yatak odası için beyaz renk idealdir. Yatak odasında, beyazla beraber göz yormayacak renklerde aksesuarlar ve mobilyaları öneriyoruz. Yatak odasında aksesuar seçiminizi de ahşap gibi doğal malzemelerden yaparsanız, odanız huzurlu ve ferah bir mabede dönüşecektir.

Yeşil:

Yeşil tonları dinlendirici ve yenileyici etkisiyle yeni bir güne başlamaya yardımcıdır. Eğer tüm duvarlarda yeşil tonlarını kullanmayı planlıyorsanız, açık ve pastel yeşil tonlarını kullanmanızı öneriyoruz. Canlı veya koyu yeşil tonlarını kullanmak isterseniz, odanızın sadece bir duvarında kullanmanızı, diğer duvarlarınızda da beyaz, gri gibi nötr renkler veya yeşilin tamamlayıcı renklerinden birini tercih etmenizi öneriyoruz.

Mavi: 

Değişik tonlarıyla farklı etkileri olan bir renktir. Çivit ve gece mavisi gibi koyu mavi tonları yatıştırıcı, açık mavi tonları huzur vericidir. Bulunduğu ortama dinginlik katan, bedeni ve zihni rahatlatan mavinin açık tonları yatak odaları için idealdir. Mavinin koyu tonlarını, yatak odasında öne çıkarmak isteyeceğiniz bir duvarda kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz diğer yatak odası tonları: 

Mor:

Asaleti, zenginliği ve ruhsallığı simgeler. Yatak odalarında kullanılacak açık mor tonları nostaljik bir atmosfer yaratır ve romantizmi harekete geçirir. Koyu mor tonları, yatak odalarını kasvetli bir hale getirebilir, içimizdeki karamsar duyguları ortaya çıkarabilir. Bu nedenle yatak odalarında, odanızda provensal bir atmosfer yaratacak lavanta tonları gibi açık ve pastel mor tonları tercih edilmelidir.

Gri:

Son zamanların popüler yatak odası renkleri arasındadır. Yatak odalarına zarafet ve sakinliği beraberinde getirir. Gri tonları hem kadınsı hem de maskülen dekorasyon stilleri için uygun bir renktir.

Bej ve toprak tonları: 

Bu tonlar da griler gibi nötr renklerdir. Sadece bej tonlarının kullanıldığı bir yatak odası ruhsuz ve kasvetli bir ortam yaratabilir. Beyaz veya başka bir renkle beraber tamamlandığında huzurlu bir odaya dönüşür.

Pembe:

Hayallerin ve romantizmin rengidir. Yatak odaları için pembenin uçuk ve pudra tonları tercih edilmelidir. Koyu pembe tonları uykusuzluk gibi sorunlara neden olabilir.

Yatak odalarımızda, huzurun ön planda olması gerektiğini düşünürsek turuncu, kırmızı ve sarı gibi renkleri yoğun olarak kullanmamalıyız:

Turuncu tonları, yatak odalarında en az tercih edilen renkler arasındadır. Turuncu, eğlenceyi, neşeli ve enerji dolu zamanları simgeler. Turuncunun sağlayacağı ortamda dinlenmek çok zor olabilir.

Pastel ve toprak tonlarına yakın sarılar, gözleri yormadan yatak odasına canlılık getirir. Ancak sarı yaratıcılığın ve zihinsel aktivitenin rengidir. Vücudun yenilendiği ve dinlendiği mekanlarda, canlı sarı tonlarının kullanılmamasını öneriyoruz.

Kırmızı aşkı ve tutkuyu simgeler. Yatak odalarında, canlı olmayan kırmızı tonlarının tek bir duvarı öne çıkarmak için kullanılmasıni öneriyoruz. Kırmızı tonlarını,yatak odasında yoğun olarak kullanırsanız, uyku sorunları yaşayabilirsiniz.

Kaynak: https://boyafikirleri.jotun.com.tr/

All comments

Leave a Reply